Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza

Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu

Kultura spotyka kulturę – międzynarodowy, młodzieżowy projekt artystyczno-kulturalny

sierpień7

W Hamm – mieście partnerskim Kalisza – na przełomie lipca i sierpnia odbyło się międzynarodowe wydarzenie artystyczno-kulturalne – „Kultura spotyka kulturę”. Projekt został zrealizowany w ramach programu Erasmus+, a skierowany był do młodzieży z Anglii, Francji, Włoch, Bośni i Hercegowiny, Turcji, Polski i Niemiec. 

Młodzież w dniach od 31 lipca do 6 sierpnia 2018 r. uczestniczyła w warsztatach tanecznych, muzycznych i plastycznych. Warsztaty przygotowano w sposób niezwykle profesjonalny. Układy taneczne prowadzili  znani  instruktorzy tańca, a dwa Big Bandy – artyści muzycy z Hamm: Herr Tosun i Mejauschek. W dziedzinie sztuk plastycznych koordynatorem podczas realizacji  muralu była artystka malarka – Tanija S. Prill z Hamm. 

Nasze miasto reprezentowali  uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kaliszu Jagoda Kopij z Liceum Plastycznego im. Tadeusza Kulisiewicza oraz Jakub Urbański i Paweł Niemiec z Technikum Budowy Fortepianów im. Arnolda Fibigera, pod opieką  Ewy Ratajczyk. W projekcie brała udział, także  młodzież z MDK w Kaliszu, pod opieką Ewy Paczkowskiej.

Uczennica Liceum Plastycznego – Jagoda Kopij wspólnie z rówieśnikam z Bradford/Anglia, Crotone/Włochy, Afyon/Turcja, Neufchateau/Francja, Sanski Most/Bośnia i Hercegowina oraz z Niemiec wykonała mural na jednej z ulic w centrum  Hamm. Uroczystego otwarcia muralu dokonał  Burmistrz miasta Hamm Thomas Hunsteger-Petermann wraz  z  Ambasadorem Tucji , delegacjami miast partnerskich z Francji, Bośni i Hercegowiny oraz delegacją z Kalisza – panią wiceprezydent Barbarą Gmerek i panią Magdaleną Spychalską. 

Jakub Urbański oraz Paweł Niemiec wystąpili czterokrotnie w Big Bandzie pod egidą  maestro Herr Mejauschka z młodzieżą z  Crotone, Afyon, Sanski Most, Neufchateau i Hamm. Koncerty odbyły się w MDK ?KUBUS?, w Alle Center i dwukrotnie podczas gali honowrowej. Kaliska grupa taneczna w składzie: Nadia Mistrzak, Maria Kmańczyk, Zuzanna Dudkiewicz, Aleksandra Nowak, Hanna Domaradzka, Julia Rott, Adam Paczkowski pod opieką Ewy Paczkowskiej zaprezentowała układ  Violetty Graczyk z Młodzieżowego Domu Kultury. 

Grupa z MDK wystąpiła w Alle Center oraz dwukrotnie w teatrze podczas gali honorowej. Finałowy pokaz tańca modern przygotowany w sposób niezwykle spektakularny oraz występy dwóch Big Bandów można było podziwiać w teatrze 5 sierpnia na gali honorowej. Swoją obecnością zaszczycili Burmistrz Miasta Hamm Thomas Hunsteger ? Petermann oraz delegacje miast partnerskich: Kalisza, prezydenci miast  Neufchateau z Francji, a także  Sanski Most z Bośni i Hercegowiny. W związku z obchodami jubileuszu współpracy pomiędzy Hamm i Afyon  podczas gali w teatrze  gościem honorowym był Ambasador Turcji. Wszyscy goście uczestniczyli nie tylko w otwarciu muralu międzynarodowego projektu ?Kultura spotyka kulturę?, na ulicy Weststr. 41 w centrum Hamm, ale także drugiego muralu wykonanego przez artystę z Turcji.

Ewa Ratajczyk

Comments are closed.

Archiwa