W piątek 18 października w naszej szkole obradowało Jury konkursowe VI Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Śladami Kulisiewicza – wędrówki ze szkicownikiem”. Nadesłano 279 prac z 24 Liceów Sztuk Plastycznych w Polsce. Komisja niestrudzenie pracował przez prawie siedem godzin – tyle czasu zajęło wyłonienie zwyciezców Konkursu. Ale o tym, to już niebawem. Tymczasem mały fotoreportaż z obrad komisji, której przewodniczył prof. Krzysztof Rozpondek (ASP Wrocław), a towarzyszyli mu dr hab. Katarzyna Kujawska-Murphy (UAP Poznań) i dr hab. Maciej Guźniczak (UAM Poznań, filia WPA w Kaliszu)
Jupi! Po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią powróciliśmy do tradycji organizowania wyjazdowych plenerów malarskich : ) Tym razem zostaliśmy zaproszeni przez wójta gminy Godziesze Wielkie – pana Józefa Podłużnego do wzięcia udziału w projekcie, w ramach którego został zorganizowany plener dla klasy III LSP. I tak w poniedziałek dotarliśmy do Kakawy Kolonia, gdzie korzystając z gościnności Wiejski Inkubator Przedsiębiorczości, Aktywności i Edukacji w Kakawie-Kol. zakotwiczyliśmy w tej uroczej miejscowości na kolejne pięć i pół dnia.
Kolejna już XIV edycja „Biletu do Plastyka” za nami. Ku naszemu ogromnemu zadowoleniu na konkurs stawiło się aż 54 ósmoklasistów z Kalisza i okolic. Oceniamy, że poziom prac był na wysokim poziomie, co przysporzyło jury odrobinę kłopotu w wyłonieniu zwycięzców. Po długich obradach i burzliwych dyskusjach udało się przyznać 7 regulaminowych nagród i dwa dodatkowe wyróżnienia:
Nagroda – BILET do Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu:
Adelina Fomenko ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Kaliszu
Nikola Doruch z Młodzieżowego Domu Kultury w Ostrowie Wielkopolskim
Magdalena Sójka z Zespołu Szkół im. Arkadego Fidlera i Armii Krajowej w Raszkowie z siedzibą w Pogrzybowie
Wyróżnienia:
Xymena Przybyłek ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Kaliszu
Wiktoria Turalska ze Szkoły Podstawowej im Mieczysława Jałowieckiego w Kamieniu
Malwina Gaj ze Szkoły Podstawowej nr 11 im. Mirosława Fericia w Ostrowie Wielkopolskim
Zuzanna Jeż ze Szkoły Podstawowej im. Łucji Mroczeńskiej w Łęce Opatowskiej
Ewa Sowa z Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim
Nagroda Dyrektora Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu:
Jana Oehl ze Szkoły Podstawowej Sióstr Nazaretanek w Kaliszu
Nagroda Stowarzyszenia Inicjatyw Edukacyjno-Artystycznych TeKa:
Zofia Wiśniewska z Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu
Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy konkursu mieli fajny czas. Było nam bardzo miło gościć tak utalentowaną młodzież. Nagrodzonym osobom gratulujemy z całego serca i zapraszamy na Drzwi otwarte!, które odbędą się 18 marca oraz 1 kwietnia w naszej szkole.
Powoli przygotowujemy się do organizacji corocznego konkursu plastycznego dla kandydatów do Liceum Sztuk Plastycznych w Kaliszu. Zainteresowani znajdą szczegóły tutaj.
Czas leci nieubłaganie. Dopiero informowaliśmy Kalisz, że wychodzimy do ludzi, na ulice miasta, że można będzie nas spotkać na każdym rogu, w każdym zaułku, tym czasem dzisiaj spotkaliśmy się po raz ostatni na podsumowaniu tych kilku plenerowych dni.
Wspaniałe było to, że spotkaliśmy się z życzliwością i zainteresowaniem Kaliszan. Zarówno starsi jak i młodsi chętnie zatrzymywali się przy nas, żeby podziwiać pracę albo zagadnąć skąd jesteśmy i co tutaj robimy? Pojawiło się nawet kilka propozycji kupna obrazów, co przecież jest nie lada komplementem dla naszych młodych twórców. Ponad to odwiedziła nas kaliska TV i staliśmy się bohaterami kilku prasowych artykułów.
W jednej z rozmów padło stwierdzenie, że teraz mamy swoją własną, kaliską artystyczną bohemę i już nie będzie trzeba jeździć do Krakowa, żeby poczuć się jej częścią – to nam się chyba spodobało najbardziej.
Wspomnieć jednak trzeba, że plener malarski organizowany dla naszych uczniów to nie tylko ?splendor i popularność?, to również bardzo wyczerpująca i intensywna praca – 8 godzin dziennie rysowania, malowania, tworzenia nowych, fantastycznych wyobrażeń otaczającego nas na co dzień zwyczajnego świata – to jest naprawdę ogromny wysiłek intelektualny i fizyczny.
A po co to wszystko? A po to, żeby młody człowiek, który zdecydował się na edukację w naszej szkole miał szansę popróbować jak to jest kiedy artysta wpada w wir pracy twórczej i nic mu nie przeszkadza w tworzeniu? żadna fiza, matma ani polak, bo na czas pleneru nauka w szkole jest po prostu zawieszona. Czy to nie jest fantastyczne?
No i czas na finał – po zakończonym plenerze wszystkie prace są przeglądane, oceniana, digitalizowane, a wisienką na torcie jest organizowana dla naszych uczniów pierwsza poważna wystawa poplenerowa z wernisażem oraz wydruk katalogu z ich pracami.
Któż by nie chciał tego zasmakować?!
Na wystawę będziemy zapraszać we wrześniu, a chętnych do Plastyka zapraszamy do kontaktu z nami w nowym roku szkolnym. Zawsze chętnie udzielimy informacji o naszej szkole i podpowiemy co zrobić, żeby się do nas dostać
Któż by nie chciał tego zasmakować?!
I. M.
Przypomnę, że uczestnikami pleneru byli uczniowie klasy III LSP z Liceum Sztuk Plastycznych w Kaliszu.
Opiekę artystyczną nad młodzieżą sprawowały:
Izabella Symanowicz – kierownik pleneru, opiekun pracowni rysunku i malarstwa
Iwona Marcinkowska – opiekun pracowni aranżacji wnętrz oraz autor części dokumentacji fotograficznej.
Autorem drugiej części dokumentacji foto z pleneru – tej najpiękniejszej – jest Agnieszka Miśkiewicz – opiekun pracowni wzornictwa i podstaw projektowania
Pachnąco, słonecznie, zielono, plastycznie i muzycznie – tak było dzisiaj podczas uroczystego otwarcia zaprojektowanego przez młodzież Liceum Sztuk Plastycznych podwórka. Dziękujemy Panu Krystian Kinastowski – Prezydent Kalisza, Pani Wiesławie Giedrojć – członkini Zarządu Fundacji Rodziny Staraków w Warszawie, pracownikom instytucji oświatowych, galerii sztuki oraz całemu zespołowi zaangażowanemu w prace nad projektem Street Art Mural- Miejski Ogród… dziękujemy za wsparcie, serce i pomoc.
Podwórko prezentuje się ślicznie, a mural zachwycił wszystkich gości. Zwyciężył projekt Nikoli Szpery, uczennicy z klasy 3 LSP. Autorka projektu razem z wyróżnionymi koleżankami zrealizowała dzieło, pracując twórczo z niezwykłym artystą Wojciech Brewka painting, któremu z całego serca dziękujemy za zaangażowanie i opiekę nad początkującymi artystkami.
Podczas uroczystego otwarcia mogliśmy również podziwiać projekty koncepcyjne aranżacji podwórka uczniów drugiej klasy Liceum Sztuk Plastycznych w Kaliszu zrealizowanych w pracowniach aranżacji wnętrz i projektowania przedmiotów artystycznych .
Tymczasem w Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza 26 maja 2022 r. został rozstrzygnięty Konkurs na mural pt. „Miejski ogród” skierowany do uczniów „kaliskiego plastyka”. Kapituła konkursowa w składzie: Przewodniczący Prezydent Miasta Kalisza Krystian Kinastowski, Członkowie: Iwona Cieślak, Wojciech Brewka, Marcin Gaj, Ewa Ratajczyk, Izabela Symanowicz, Agnieszka Miśkiewicz, Iwona Marcinkowska oraz Katarzyna Gołębiewska – przyznała Grand Prix i cztery wyróżnienia. Główną nagrodą w konkursie będzie realizacja muralu na jednej ze ścian przylegających do podwórka przy ulicy Parczewskiego 5, a otrzymała ją Nikola Szpera uczennica trzeciej klasy LSP. Wyróżnienia jury przyznało: Natalii Witczak, Martynie Michalak, Julii Karbowej i Julii Miedzińskiej. Uczennice otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
W piątek – 3 grudnia o godzinie 14.00 w galerii Liceum Sztuk Plastycznych w Kaliszu miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej V Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Śladami Kulisiewicza – Wędrówki ze szkicownikiem”. Prace uczniów, które nadesłano do nas z całej Polski, prezentowane są również w budynku Akceleratora Kultury w Kaliszu przy ulicy Nowy Świat 2A. Wszyscy jesteśmy pod wrażeniem wrażliwości i umiejętności młodych ludzi, którzy zmierzyli się z tematem konkursu. Podczas otwarcia wystawy mieliśmy zaszczyt gościć osoby wspierające młode talenty. Gorąco zapraszamy do odwiedzania wystawy, a Dyrekcja ZSPP w Kaliszu jeszcze raz składa podziękowania mecenasom, sponsorom i instytucjom wspierającym to wydarzenie oraz nauczycielom LSP w Kaliszu zaangażowanym w przygotowanie konkursu. Podziękowania kierujemy do: Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, Fundacji Stypendia i Nagrody im. Tadeusza Kulisiewicza w Warszawie, Firmie Budowlanej Stefan Parczyński w Kaliszu, Przedsiębiorstwu Oczyszczania Miasta „ECO” z Niedźwiad pod Kaliszem, Ośrodkowi Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień” w Kaliszu, Stowarzyszeniu Inicjatyw Edukacyjno-Artystycznych TeKa w Kaliszu, Muzeum Okręgowemu Ziemi Kaliskiej w Kaliszu, Panu Dominikowi Parczyńskiemu – właścicielowi sklepu PLASTYK oraz nauczycielom: Ewie Ratajczyk ? głównemu koordynatorowi konkursu i kuratorowi wystawy, Iwonie Marcinkowskiej ? za projekt katalogu, Agnieszce Miśkiewicz ? za prowadzenie dokumentacji fotograficznej, Izabelli Symanowicz i Joannie Bruś za pomoc techniczną w trakcie organizacji konkursu i wystawy. Zapraszamy wszystkich na wystawę oraz do obejrzenia fotorelacji z piątkowego wernisażu.