Pachnąco, słonecznie, zielono, plastycznie i muzycznie – tak było dzisiaj podczas uroczystego otwarcia zaprojektowanego przez młodzież Liceum Sztuk Plastycznych podwórka. Dziękujemy Panu Krystian Kinastowski – Prezydent Kalisza, Pani Wiesławie Giedrojć – członkini Zarządu Fundacji Rodziny Staraków w Warszawie, pracownikom instytucji oświatowych, galerii sztuki oraz całemu zespołowi zaangażowanemu w prace nad projektem Street Art Mural- Miejski Ogród… dziękujemy za wsparcie, serce i pomoc.
Podwórko prezentuje się ślicznie, a mural zachwycił wszystkich gości. Zwyciężył projekt Nikoli Szpery, uczennicy z klasy 3 LSP. Autorka projektu razem z wyróżnionymi koleżankami zrealizowała dzieło, pracując twórczo z niezwykłym artystą Wojciech Brewka painting, któremu z całego serca dziękujemy za zaangażowanie i opiekę nad początkującymi artystkami.
Podczas uroczystego otwarcia mogliśmy również podziwiać projekty koncepcyjne aranżacji podwórka uczniów drugiej klasy Liceum Sztuk Plastycznych w Kaliszu zrealizowanych w pracowniach aranżacji wnętrz i projektowania przedmiotów artystycznych .
Dzisiaj – z Julią, Martyną, Zuzą, Julią, Lidzią, Kasią, Kingą, Basią i Olą z klasy III LP – od 12.00 urzędujemy w Domu Sąsiedzkim. Wykorzystujemy projekty graficzne zrealizowane w pracowni aranżacji wnętrz do stworzenia dość „osobliwej ekspozycji malarstwa”.
To dzisiejsze malowanie, a właściwie rysowanie było bardzo ciekawym doświadczeniem. Nowe podłoże – szyba, nowe narzędzia – pisaki kredowe, no i kolory… nie było łatwo! Przełożenie tradycyjnych rozwiązań barwnych na takie żywcem z imprezy techno wymagało nie lada wyobraźni. Ach! Artystki-kolorystki… no i przez całe zajęcia rozmawiałyśmy o puentylizmie ; )
Projekt oficjalnie znalazł się w gronie laureatów Fundacji Rodziny Staraków w III edycji Programu Grantowego ,,WENA”. Dziękujemy i gratulujemy pani Ewę Ratajczyk.
„Założeniem projektu jest połączenie sztuki, natury i ekologii. Rezultatem działania będzie mural i miejski ogród, który powstanie na zaadoptowanym na potrzeby projektu podwórku w centrum miasta Kalisza. Interaktywne działanie ma zwrócić uwagę mieszkańców na potrzebę obcowania ze sztuką, a także dbania o środowisko naturalne i tworzenie ? Miejskich ogrodów?, które są alternatywą dla betonowych ulic.
Projekt wzbogacą warsztaty plastyczne na temat tworzenia muralu, STREET ART’u oraz ARTETERAPII, wykłady poświęcone Hortiterapii i ekologii. Realizacja artystyczna jako terapia sztuką i naturą to najlepszy sposób radzenia sobie ze stresem i negatywnymi skutkami pandemii.
W projekcie wezmą udział uczniowie LSP i mieszkańcy, młodzież z dysfunkcją intelektualną ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 im. J. Korczaka w Kaliszu oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjno-Artystycznych „TeKa” W Kaliszu.”
23 września 2021 r. w gmachu budynku na ulicy Nowy Świat 13 odbyło się spotkanie organizacyjne w sprawie realizacji projektu autorskiego Ewy Ratajczyk. Spotkanie dotyczyło konkursu, który rozstrzygnięto 26 czerwca 2021r. w Zakopanem. III edycja Ogólnopolskiego konkursu organizowanego w ramach Programu Grantowego „Wena” przez Fundację Rodziny Staraków w tym roku odbyła się pt. „Świat z mojego okna”.
Oj! było gorąco – dosłownie i w przenośni, ale mimo upału udało nam się spotkać w całkiem licznej grupie, zróżnicowanej wiekiem – od 6 lat po 40+. Spędziliśmy wspólnie 7 godzin – siedem godzin szkicowania i poznawania warsztatu urban sketchera. Warsztaty rozpoczęliśmy u nas, w pracowni aranżacji wnętrz. Okna otwarte, wentylatory poszły w ruch, dla ochłody – oranżada. @Justyna Wojnowska – nasz gość – podzieliła się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie szkicowania, zdradziła tajniki swojego warsztatu, opowiedziała o podróżach i już byliśmy gotowi do wyjścia w plener. Rozpoczęliśmy od szkicowania w okolicach Starego Rynku , potem skryliśmy się przed upałem w cieniu drzew Miejskiego Parku. Ostatnie dwie godziny spędziliśmy w Cafe Calisia gdzie czekał na nas podwieczorek i duuuużo zimnej wody… dla ochłody. Ale to jeszcze nie był koniec, gdyż przyjechała do nas Małgosia Cichoszewska – przedstawiciel firmy @RomanSzmalArt – która przywiozła ze sobą wielką paletę farb akwarelowych Aquarius do wypróbowania i… próbom nie było końca. Ktoś by zapytał: po co to całe zamieszanie? Odpowiedź jest prosta – dla frajdy, no i oczywiście dla Kulisiewicza, bo każdy z nas chciałby szkicować tak jak Kulis!
Zbiórka – 4:45 na dworcu PKP. Wyjazd do Zielonej Góry o godzinie 05:10. Tak rozpoczął się dla mnie i pani Katarzyny Piaskowskiej dzień 24 maja 2019 roku. Na wpół śpiące dojechałyśmy do Poznania, gdzie czekała nas przesiadka do Zielonej Góry. Około 9.30 dotarłyśmy do celu naszej podróży, czyli na Międzynarodowy Festiwal Francuskojęzycznych Filmów Krótkometrażowych FrankoFilm. Na konkurs do Zielonej Góry przyjeżdżają ludzie z wielu krajów świata. W tym roku byli to reprezentanci ekip filmowych z Polski, Czech, Niemiec, Francji, Kongo oraz Meksyku. FrankoFilm to bardzo sympatyczne w swojej strukturze wydarzenie, ponieważ gromadzi ludzi w różnym wieku. Uczestnikami są uczniowie podstawówek, szkół ponadgimnazjalnych, ale i studenci uniwersytetów czy wolne grupy filmowe. To miejsce przyciąga nie tylko ze względu na możliwość obejrzenia wyselekcjonowanych filmów konkursowych, ale także ze względu na to, że organizatorzy oferują szereg imprez towarzyszących tj.: warsztaty filmowe z profesjonalnymi filmowcami, projekcje filmowe i spotkania z aktorami grającymi w tych filmach. Oczywiście wszystkie zajęcia odbywają się w języku francuskim, polskim i czasem angielskim.
Tadeusz Kulisiewicz – wybitny grafik, rysownik, profesor warszawskiej ASP, honorowy Obywatel Miasta Kalisza i… patron naszego Liceum Plastycznego.
Rada Miasta Kalisza ogłosiła Rok 2019 – Rokiem Tadeusza Kulisiewicza. My chcąc hucznie świętować 120 urodziny naszego patrona postanowiliśmy przyłączyć się do miejskich obchodów Roku „Kulisa”. Przygotowaliśmy szereg imprez mających przybliżyć Kaliszanom jego postać, ale przede wszystkim uznaliśmy, że jako placówka artystyczna powinniśmy rozpocząć edukację plastyczną młodzieży naszego miasta właśnie w tej dziedzinie, w której Kulisiewicz osiagnął mistrzostwo. Szkicowanie, bo o nim mówmy – powinno stać się wizytówką naszego miasta.
Tak zrodziła się idea warsztatów szkicowania przeznaczonych dla młodzieży – młodzieży świadomej swoich talentów i chcącej poszerzać swoje umiejętności o nowe techniki.
Do współpracy przy tym projekcie udało nam się zaprosić: Miasto Kalisz – głównego patrona Roku Kulisiewicza, Justynę Wojnowską, Urban Sketchers Poland, Dominika Parczyńskiego – Plastyk: Sklep plastyczny Kalisz, cafe.calisia.pl, Colian sp. z o.o. oraz od niedawna działające Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjno-Artystycznych „TeKa”.
Program warsztatów będzie obejmował: – spotkanie z Justyną Wojnowską, która od wielu lat w swojej pracy artystycznej zajmuje się szkicowaniem, organizuje prelekcje i warsztaty w tej dziedzinie, – sesję szkicowania w przestrzeni miejskiej pod okiem profesjonalistów, – spotkanie ewaluacyjne w Cafe Calisia, podwieczorek
Za wytyczne do poprowadzenia warsztatów szkicowania przyjęliśmy Manifest Urban Sketchers Poland, którym jego członkowie posługują się podczas rysowania: 1. Rysujemy na miejscu (na zewnętrz lub w budynkach), starając się uchwycić to, co widzimy w wyniku naszej bezpośredniej obserwacji. 2. Nasze rysunki opowiadają historię naszego otoczenia, miejsc w których żyjemy i gdzie podróżujemy. 3. Nasze rysunki są kroniką konkretnego czasu i miejsca. 4. Wiernie oddajemy sceny, których jesteśmy świadkami. 5. Korzystamy z wszelkich materiałów i pielęgnujemy nasz indywidualny styl. 6. Wspieramy się wzajemnie i rysujemy wspólnie. 7. Pokazujemy swoje prace w Internecie. 8. Pokazujemy świat, przez każdy kolejny rysunek, który tworzymy.
Do udziału w warsztatach zapraszamy młodzież, która pasjonuje się sztukami plastycznymi i chciałaby wzbogacić swój warsztat o techniki szkicowania.
Ilośc miejsc: 40
WARSZTATY SĄ NIEODPŁATNE
O udziale w warsztatach będzie decydowała kolejność zgłoszeń. Zgłoszenie należy wysłać mailem do 10 czerwca br. na adres: powicz@vp.pl W zgłoszeniu należy podać: imię i nazwisko uczestnika warsztatów, wiek oraz nr telefonu kontaktowego, w przypadku uczestnika niepełnoletniego nr telefonu rodzica oraz oświadczenie rodzica o zgodzie na udział dziecka w warsztatach i ewentualnie na samodzielny powrót po warsztatach do domu. Szczegółach znajdziecie w regulaminie.
28 marca 2019 odbędą się w naszej szkole warsztaty metodyczne nt. analizy dzieła sztuki – malarstwa i rzeźby, które poprowadzi dr Joanna Bruś. Warsztaty będą przeprowadzana pod egidą Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie i są bezpłatne.
W Hamm – mieście partnerskim Kalisza – na przełomie lipca i sierpnia odbyło się międzynarodowe wydarzenie artystyczno-kulturalne – „Kultura spotyka kulturę”. Projekt został zrealizowany w ramach programu Erasmus+, a skierowany był do młodzieży z Anglii, Francji, Włoch, Bośni i Hercegowiny, Turcji, Polski i Niemiec.Read the rest of this entry »