Liceum Plastyczne im. Tadeusza Kulisiewicza

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych NR 2 w Kaliszu

Sakre’BLE w Zielonej Górze

Czerwiec3

Po raz pierwszy w Miasto Zielona Góra / Official account – gwiazda europejskiego kina Agata Buzek.Piątek, 26 maja, godzina 19.00. Zapraszamy na projekcję filmu "Niewinne", a po nim na spotkanie z gwiazdą. Wstęp wolny!

Opublikowany przez FrankoFilm – Zielona Góra na 24 maja 2017

Na Międzynarodowy Festiwal Francuskojęzycznych Filmów Krótkometrażowych 2017 w Zielonej Górze zostało zgłoszonych 56 filmów z Polski, Niemiec, Rumunii, Czech czy Belgii.
Do zmagań konkursowych zakwalifikowało się 38 produkcji filmowych, w tym film naszej szkolnej grupy filmowej Sakre’BLE pt. „Allégorie de la vie d` une boîte”.
A oto relacja jednej z uczestniczek festiwalu Oli Czapczyk:
„Zielona Góra – miasto winorośli, żużlu i… frankofonii. Ostatni majowy weekend 2017 r. uczniowie Liceum Plastycznego im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu, razem z opiekunką Panią Katarzyną Piaskowską, spędzili zanurzając się na trzy dni w krótkometrażowym kinie na trzynastej edycji międzynarodowego festiwalu Frankofilm.


Główną gwiazdą tegorocznej edycji wydarzenia była Agata Buzek. Jedna z najbardziej obiecujących aktorek w Polsce, grająca zarówno w krajowych, jak i zagranicznych produkcjach.
Pierwszego dnia festiwalu odbyła się projekcja filmu ?Niewinne,? w którym aktorka odegrała jedną z głównych ról. Opowiada on historię młodziutkiej lekarki Matylde Beaulieu pracującej dla francuskiego Czerwonego Krzyża, który tuż po drugiej wojnie światowej prowadzi akcję repatriacji i gromadzi swoich obywateli w szpitalu. Akcja filmu zawiązuje się w momencie gdy pod drzwiami szpitala zjawia się polska zakonnica błagając o ratunek dla umierającej siostry.
Mimo iż film był dość trudny w odbiorze, sala Teatru Lubuskiego wypełniła się po brzegi. Po zakończonym seansie Agata Buzek odpowiedziała na pytania związane z jej karierą, pracą na planie filmowym i deskach teatru.
Następny dzień poświęcony był filmom konkursowym nakręconym przez młodzież z Polski, Francji, Belgii, Niemiec i Czech na temat recyklingu rozumianego dosłownie i przenośnie. Była to doskonała okazja do skonfrontowania się z własnymi umiejętnościami i szlifowania języka francuskiego. Prezentowane filmy przedstawiały różne spojrzenie na podany problem i wiele z nich ukazało duży potencjał nowego pokolenia filmowych twórców. Po gali wręczenia nagród odbyła się projekcja filmu niemego ?Generał? z muzyką elektroniczną graną na żywo autorstwa Marcina Pukaluka. Okazją do nawiązania nowych znajomości w międzynarodowym towarzystwie była impreza integracyjna, zorganizowana po oficjalnej części festiwalu.
Spotkali się na niej uczestnicy razem z organizatorami, wspólnie bawiąc się przy tanecznej muzyce.
Ostatniego dnia festiwalu odbyły się masterclass z Agatą Buzek, która podzieliła się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy przy produkcji filmowej. Poruszała temat rozwijania własnej wyobraźni i namawiała uczestników do stawiania przed sobą pytań odnośnie tego co robią.
W przerwach między atrakcjami festiwalu można było poczuć klimat Zielonej Góry spacerując po rynku i odwiedzając pobliskie sklepy i restauracje. Nie zabrakło też czasu na kontakt ze sztuką.
W Muzeum Ziemi Lubuskiej odbywała się czasowa wystawa malarstwa Jacka Malczewskiego, którą oczywiście odwiedziliśmy. Będąc w Zielonej Górze trzeba także koniecznie odwiedzić palmiarnię i Centrum Nauki Keplera.
Stwierdzenie, że podróże kształcą, sprawdziło się w tym wypadku w stu procentach. Wróciliśmy bogatsi o nowe znajomości, doświadczenia i umiejętności. Pełni motywacji do nauki języka francuskiego.”

Album ze zdjęciami z Zielonej Góry

posted under Konkursy, wystawy

Email will not be published

Website example

Your Comment:

Archiwa