Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza

Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu

Goście z Niemiec w Liceum Plastycznym w Kaliszu

czerwiec5

Szlaki Handlowe z południa na północ Europy i średniowieczne sąsiedztwo między Polską i Niemcami” – pod takim hasłem odbywały się warsztaty międzynarodowe uczniów z Polski i Niemiec w kaliskim grodzie na Zawodziu. Program został napisany wspólnie i zrealizowany w dniach 15 – 28 maja 2011 roku. Brały w nich udział dwie grupy uczniów po 10 osób z każdej strony. Stronę niemiecką reprezentowało  Oberstufenzentrum Elbe Elster, natomiast stronę polską  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych  Nr 2 – Liceum Plastyczne w Kaliszu.
Przez dwa tygodnie, od 15 do 28 maja polscy i niemieccy uczniowie wspólnie zgłębiali tajniki życia mieszkańców okresu wczesnego średniowiecza w oparciu o kulturę łużycką i słowiańską. Młodzi ludzie wykonywali naczynia ceramiczne stosując techniki formowania, dekoracji a także wypałów wykorzystywane w tamtych czasach.
Spotkanie, wymiana doświadczeń między młodymi ludźmi były możliwe dzięki programowi COMENIUS wspierającego finansowo m.in. projekty edukacyjne.
Zadaniem zasadniczym było zaznajomienie się ze sposobami życia mieszkańców okresu wczesnego średniowiecza w oparciu o kulturę łużycką i słowiańską. Uczniowie wykonywali naczynia ceramiczne stosując techniki formowania, dekoracji a także wypałów wykorzystywane w tamtych czasach. Dodatkowym atutem było realizowanie zadania na terenie  nawiązującym do tamtych czasów. Zawodzie swoim magicznym miejscem i scenerią inspirowało i stymulowało do pracy twórczej.
Dzięki determinacji i szczerym zaangażowaniu twórców  powstały liczne i ciekawe prace, które wypalono w replice pieca ceramicznego z XII wieku na terenie Zawodzia. Uczniowie brali też udział w kilkudniowych wycieczkach wzdłuż dawnych szlaków handlowych z południa na północ. Poznali Kraków i „Szlak Orlich Gniazd” jadąc na południe oraz Toruń z Gnieznem, Lednicą i Biskupinem wędrując w kierunku północnym.
Dodatkową atrakcją na terenie Zawodzia było wspólne spożywanie przez uczniów potraw przygotowywanych według receptur z tamtych czasów. Swoją kulinarną sztuką i wiedzą  na temat życia mieszkańców dawnego grodu dzielili się  Robert Kotschmarów i Monika Silla z Towarzystwa Żywej Archeologii.
Dwutygodniowe wspólne działania zakończone zostały świętem ognia, podczas którego wypalano wykonaną ceramikę, wytapiano dziegieć  i olej sosnowy oraz oglądano pokaz tańca z ogniem .Pożegnalną ucztą i wymianą upominków podsumowano osiągnięte założenia.
We  wrześniu tego roku  odbędzie się drugi etap projektu – tym razem to polska grupa odwiedzi swoich kolegów z Herzberga.

Włodzimierz Ćwir

Comments are closed.

Archiwa