Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza

Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu

Mamy „WENĘ” – zaczynamy prace nad projektem

wrzesień24

23 września 2021 r. w gmachu budynku na ulicy Nowy Świat 13 odbyło się spotkanie organizacyjne w sprawie realizacji projektu autorskiego Ewy Ratajczyk. Spotkanie dotyczyło konkursu, który rozstrzygnięto 26 czerwca 2021r. w Zakopanem.
III edycja Ogólnopolskiego konkursu organizowanego w ramach Programu Grantowego „Wena” przez Fundację Rodziny Staraków w tym roku odbyła się pt. „Świat z mojego okna”.

Projekt edukacyjno – artystyczny tegorocznej edycji polegał na przygotowaniu oryginalnego, autorskiego projektu edukacyjno – artystycznego, oddającego temat postrzegania zmienionego pandemią świata i ludzi, przez dosłownie i metaforycznie rozumiane „okno”. To właśnie „okno” – tradycyjne, analogowe czy cyfrowe – jest ramą przez którą kadrujemy otaczający nas świat. W konkursie organizowanym przez Fundację Rodziny Staraków wzięło udział 31 szkół plastycznych z całej Polski. Spośród nadesłanych projektów wyłoniono dziesięciu laureatów, w tym projekt autorski Ewy Ratajczyk pt. „Street Art-Mural-Miejski Ogród” .
Ewa Ratajczyk pracuje w LSP jako nauczyciel rysunku i malarstwa a od dwóch lat jako prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Edukacyjno – Artystycznych „TeKa” w Kaliszu.

Całkowity koszt projektu to 16.000 zł, które otrzyma LSP w Kaliszu na realizację zadania. Rozpoczęcie projektu przewidziano na styczeń 2022 r. a sfinalizowanie przedsięwzięcia na maj 2022 r. Zakończenie działania jakim będą wystawa fotografii i pokaz filmu, o tym samym tytule, nastąpi w galerii szkolnej LSP na ul. Nowy Świat 13 w Kaliszu. Projekt pt. „Street Art-Mural-Miejski Ogród” będzie polegał na zaadoptowaniu miejskiego podwórka w centrum miasta Kalisza, na którym powstanie ekologiczny ogród przyjazny pszczołom, a także mural wykonany przez uczniów LSP wyłoniony drogą konkursu. Całość uzupełni mała architektura zaprojektowana przez uczniów kaliskiego plastyka.

W tym roku szkolnym LSP w Kaliszu otwiera nowy kierunek w specjalności formy użytkowe – Projektowanie wyrobów artystycznych czyli wzornictwo. Jak widać dobry designe staje się coraz bardziej popularny i szeroko stosowany.
W projekcie weźmie udział nie tylko młodzież z LSP, ale także ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego Nr 1 im J. Korczaka w Kaliszu. Całość poprzedzą warsztaty na temat Street Artu, a także Hortiterapi i Artterapii. Warsztaty na temat malowania muralu poprowadzi pochodzący z Kalisza Wojciech Brewka, warsztaty ze wzornictwa przemysłowego nauczyciele z LSP Agnieszka Miśkiewicz i Iwona Marcinkowska. Aranżacją miejskiego ogrodu zajmie się Katarzyna Bieniasiewicz i Katarzyna Gołębiowska z SOSW Nr 1 w Kaliszu.Projekt zostanie zrealizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Edukacyjno-Artystycznych ?TeKa? oraz Biurem Rewitalizacji Miasta Kalisza UM.

https://www.gov.pl/…/laureaci-iii-edycji…

https://starakfoundation.org/pl/wena/edycja

Comments are closed.

Archiwa