Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza

Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu

„poKulisujmy!” – zapraszamy na warsztaty szkicowania

maj20

Tadeusz Kulisiewicz – wybitny grafik, rysownik, profesor warszawskiej ASP, honorowy Obywatel Miasta Kalisza i… patron naszego Liceum Plastycznego.

Rada Miasta Kalisza ogłosiła Rok 2019 – Rokiem Tadeusza Kulisiewicza. My chcąc hucznie świętować 120 urodziny naszego patrona postanowiliśmy przyłączyć się do miejskich obchodów Roku „Kulisa”. Przygotowaliśmy szereg imprez mających przybliżyć Kaliszanom jego postać, ale przede wszystkim uznaliśmy, że jako placówka artystyczna powinniśmy rozpocząć edukację plastyczną młodzieży naszego miasta właśnie w tej dziedzinie, w której Kulisiewicz osiagnął mistrzostwo.
Szkicowanie, bo o nim mówmy – powinno stać się wizytówką naszego miasta.

Tak zrodziła się idea warsztatów szkicowania przeznaczonych dla młodzieży – młodzieży świadomej swoich talentów i chcącej poszerzać swoje umiejętności o nowe techniki.

Do współpracy przy tym projekcie udało nam się zaprosić: Miasto Kalisz – głównego patrona Roku Kulisiewicza, Justynę Wojnowską, Urban Sketchers Poland, Dominika Parczyńskiego – Plastyk: Sklep plastyczny Kalisz, cafe.calisia.pl, Colian sp. z o.o. oraz od niedawna działające Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjno-Artystycznych „TeKa”.

Program warsztatów będzie obejmował:
– spotkanie z Justyną Wojnowską, która od wielu lat w swojej pracy artystycznej zajmuje się szkicowaniem, organizuje prelekcje i warsztaty w tej dziedzinie,
– sesję szkicowania w przestrzeni miejskiej pod okiem profesjonalistów,
– spotkanie ewaluacyjne w Cafe Calisia, podwieczorek

Za wytyczne do poprowadzenia warsztatów szkicowania przyjęliśmy Manifest Urban Sketchers Poland, którym jego członkowie posługują się podczas rysowania:
1. Rysujemy na miejscu (na zewnętrz lub w budynkach), starając się uchwycić to, co widzimy w wyniku naszej bezpośredniej obserwacji.
2. Nasze rysunki opowiadają historię naszego otoczenia, miejsc w których żyjemy i gdzie podróżujemy.
3. Nasze rysunki są kroniką konkretnego czasu i miejsca.
4. Wiernie oddajemy sceny, których jesteśmy świadkami.
5. Korzystamy z wszelkich materiałów i pielęgnujemy nasz indywidualny styl.
6. Wspieramy się wzajemnie i rysujemy wspólnie.
7. Pokazujemy swoje prace w Internecie.
8. Pokazujemy świat, przez każdy kolejny rysunek, który tworzymy.

Do udziału w warsztatach zapraszamy młodzież, która pasjonuje się sztukami plastycznymi i chciałaby wzbogacić swój warsztat o techniki szkicowania.

Ilośc miejsc: 40

WARSZTATY SĄ NIEODPŁATNE

O udziale w warsztatach będzie decydowała kolejność zgłoszeń.
Zgłoszenie należy wysłać mailem do 10 czerwca br. na adres: powicz@vp.pl
W zgłoszeniu należy podać: imię i nazwisko uczestnika warsztatów, wiek oraz nr telefonu kontaktowego, w przypadku uczestnika niepełnoletniego nr telefonu rodzica oraz oświadczenie rodzica o zgodzie na udział dziecka w warsztatach i ewentualnie na samodzielny powrót po warsztatach do domu. Szczegółach znajdziecie w regulaminie.

Aktualności dotyczące warsztatów można śledzić na FB na stronie wydarzenia

poKulisujmy zatem! – weźmy przykład z Kulisiewicza i zacznijmy szkicować wszystko i wszędzie!

Comments are closed.

Archiwa