Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza

Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu

100-lecie odzyskania niepodległości

Listopad11

Aula jest pełna. Czekamy. Z głośników sączy się „Po co wolność” KULTu… taka prowokacja. 

Kazik pyta – po co ci wolność, kiedy masz telewizję, przydział na wódkę, Eurowizję?…

Słychać głos narrator, wita wszystkich i zadaje pytanie:

Czym wolność jest dla Was, czym niepodległość? Czy to tylko frazesy z przymusu gadane, słuchane na lekcjach; w tych dniach zwłaszcza w przestrzeni publicznej powtarzane?… Wszyscy sobie gębę wycierają!
A czym tak naprawdę jest wolność, zwłaszcza w czasach tzw. pokoju?…

Zaczyna się.

Opowiadana historia rozgrywa się na przestrzeni 200 lat – od I rozbioru Polski aż do współczesności.
Jest to narracja przeplatana obrazami. Oglądamy sceny rozbiorów, uchwalenie konstytucji 3 maja, epizod z powstania listopadowego, pożegnanie kochanka idącego na wojnę, jego pogrzeb, lekcji w zaborze rosyjskim i pruskim, wspomnienie strajku bohaterskich dzieci z Wrześni, narodziny II RP, entuzjazm Polaków po odzyskaniu upragnionej wolności i znów wrzesień ’39 – agresja niemiecka i sowiecka, współczesność Polaków wyśpiewana „Wolnością” Grechuty? 

Po co to wszystko?

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – oczywiste, ale słowo, muzyka i obrazy zbliżyły nas do rzeczywistości, jaką jest wolność – troska o nią, walka, a nawet oddawanie za nią życia.

Udało się stworzyć pomost między współczesnymi ludźmi – młodzieżą, dorosłymi – a świadomością i wyborami Polaków z przeszłości. Nasi odbiorcy byli bardzo poruszeni, wzruszeni, w środku rozedrgani – to wynikało z rozmów po występie i następnego dnia; uczniowie których nie znam, zaczepiali mnie, mówili o tym, co ich dotknęło – rozedrgani  nie tylko sentymentem, ale prawdą, że wolność jest w nas WOLNOŚĆ JEST STANEM UMYSŁU i za to jesteśmy w stanie zapłacić najwyższą cenę!

tekst:
Katarzyna Galant-Kowalska

zdjęcia:
Agnieszka Miśkiewicz, Iwona Marcinkowska

redakcja tekstu:
Iwona Marcinkowska

scenariusz, reżyseria, scenografia, multimedia:
Katarzyna Galant-Kowalska

wystąpili:
uczennice i uczniowie z klas: 4 LP, 4 TE,  4 TBF, 3 TBF, 3 TG/TE
oraz Katarzyna Galant-Kowalska jako Frau Krieg i Małgorzata Grzesińska jako Wiera Pietrowna

przygotowanie muzyczne:
Edyta Ignasiak wraz z uczniami z 3 i 4 TBF

prezentacja i obsługa multimedialna:
Kuba Strzałka

akustyka:
Rafał Kęszycki

wsparcie przy scenografii:
Iwona Marcinkowska, Włodzimierz Husak, Włodzimierz Ćwir, Agnieszka Miśkiewicz, Ewa Ratajczyk i uczniowie Liceum Plastycznego

wsparcie logistyczne:
Dorota Rudowicz, Paweł Tomczak, Marcin Kaftanowicz

Comments are closed.

Archiwa