Rajd „Szlakiem Kaliskich Zabytków”

kwiecień18

18 kwietnia (Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków) po raz już szósty uczniowie Liceum Plastycznego wzięli udział w przygotowaniu wraz z PTTK Rajdu „Szlakiem Kaliskich Zabytków”, w którym wzięło udział ok. 120 dzieci i młodzieży. Oprowadzali uczniowie kl. II Liceum Plastycznego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kaliszu, które od wielu lat współpracuje z PTTK (w zeszłym roku PTTK przyznało szkole medal PTTK za pomoc i współpracę). Przewodnicy PTTK wprowadzali młodzież na wieżę ratuszową, przy Baszcie Dorotce jej historię przybliżał rycerz z Bractwa Kurkowego.

Uczniowie Plastyka oprowadzali na trzech trasach:

Trasa I –  KTW, pozostałości murów średniowiecznych przy ul. Kadeckiej, Gmach Stowarzyszenia Rzemieślników Chrześcijan, CKiS, Cerkiew i Kościół św. Józefa
Trasa II – cmentarz ewangelicko-augsburski, kościół św. Rodziny, dawny Szpital św. Trójcy, Dom Braci Kowalskich, Złoty Róg i kościół o.Franciszkanów
Trasa III – Kościół jezuicki, Zespół Szkół przy ul. 3 maja, dawna hala Szrajerów, fabryka fortepianów Fibigera i budynek ratusza.
Wszyscy uczestnicy dostali w prezencie egzemplarze kwartalnika „Spotania z zabytkami” i mogli posilić się grochówką w barze mlecznym na Złotej.

Joanna Bruś – Kosińska