Liceum Plastyczne im. Tadeusza Kulisiewicza

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych NR 2 w Kaliszu

Dzień patrona

Listopad15

… czyli 118 urodziny Tadeusza Kulisiewicza

Przedstawienie przygotowała klasa II LP, pod opieka wychowawcy – pana Marcina Gaja.

– Ej, Oliwia! kim są Ci ludzie i co oni robią w moim salonie. Pan Dyrektor?! Nauczyciele?!

– Nic z tego nie rozumiem. Dobra,  zobaczymy co leci w TV.  Jeju, nic tu nie ma! Czekaj! O! Życie ssaków z plastyka? Zapowiada się ciekawie.  Podobno dokument z 2017. Oglądamy?

–  Pewnie! Tylko bądźcie cicho, bo to może być naprawdę fajne.

[…] Plastyk jest ssakiem z rzędu naczelnych, rodziny człowiekowatych, gatunku homo artistikus. Zamieszkuje nory wykonywane przez inne gatunki, w których spędza większą część doby.

Po przejęciu nory plastyk przystosowuje ją do swoich potrzeb wprowadzając własny porządek. Nie potrzebują one długiego czasu na zaklimatyzowanie. Już od pierwszych dni września plastycy nadają kształtu nowym ścieżkom, nieznanym dotąd innym gatunkom…

[…] Te pewne siebie osobniki, to stworzenia bardzo barwne i unikatowe. Nie ma dwóch takich samych okazów, lecz mimo odmienności, każdy ma wspólne cechy. Ubrudzone akrylem jeansy, grafitowe palce czy gliniaste obuwie ? to jedne z najbardziej charakterystycznych oznak plastyka.

Osobniki z tego gatunku można niekiedy spotkać odpoczywające w parkach lub autobusach ze stale towarzyszącym im kompanem…  teczką metr na siedemdziesiąt.

Wszystkie artisticusy traktują ją, jak swoje dziecko, nadając mu imię i sukcesywnie dokarmiając coraz to nowszą martwą. Wsiadając do autobusu, dobrowolnie skazują się na zjechanie  wzrokiem z góry do dołu. Mimo to, zawsze znajdują miejsce dla siebie i swojego pupila. Siadają, odłączają się wtedy od otaczającego ich świata, zapominając o całym artystycznym świecie. Lecz to jedno na zawsze pozostaje w głowie – TER-MI-NO-LO-GIA. Tego się po prostu nie zapomina.

[…] Plastycy sobie pomagają. Dzieląc się pożywieniem zapewniają sobie silną pozycję w stadzie. Przedstawiciele tego gatunku żywią się wszystkim tym, co znajdą w okolicznych sklepach – oczywiście po jak najtańszej cenie – które osiąga najwyższą wartość w godzinach popołudniowych. Grupa wygłodniałych plastyków atakuje osobnika z największą ilością pożywienia.  Ich dietę uzupełnia m.in. zupa, kawa, kisiel, jogurt, jak i inne martwe natury.Czasami zdarzy się ktoś, kto zaskoczy  dobrym, zdrowym pożywieniem, które nie ma w sobie miliona E . Jednak i na taki rodzaj jedzenia znajdą się koneserzy. Jest ich mało, ale nie oszukujmy się – jedzenie jest jedzeniem […]

[…] Życie młodych osobników nie jest łatwe, poza ogólnym uszczerbkiem na zdrowiu  wywoływanym brakiem snu oraz głodem, plastyk może też ucierpieć na skutek sprawdzianu z historii sztuki, czy też malowania kopii. 

Na twarzy niedoświadczonych,  rocznych plastyków widzimy ewidentny ból wywołany ogromem wymaganego materiału na pierwszy, najłatwiejszy test w ich artystycznym życiu. Z każdym kolejnym testem na przetrwanie, młode doświadczają  trudności, możemy zauważyć łzy wywołane niewiedzą. Gatunkowi homo artistikus towarzyszy odwieczny stres […]

[…] Wędrówka to coś, co charakteryzuje te osobniki. Migrują przede wszystkim w miejsce zwane warsztatami, gdzie spotykają się członkowie stada. Tam toczy się prawdziwe życie plastyków. 

Młode spotykają się tam ze starymi, doświadczonymi  osobnikami, zajmującymi najwyższą pozycje w stadzie, które przekazują im niezbędną do przeżycia wiedzę […]

[…] Oto osobnik – przewodniczący całej gromadzie – silny samiec, utrzymujący w naszym stadzie ład i harmonię  – TADEUSZUS KULISIEWICZUS

Osobnik słynącą z ponadprzeciętnego zmysłu graficznego, uczący się życia w najbardziej prestiżowych stadach artystów w Polsce. Wielokrotny zwycięzca artystycznych walk organizowanych oczywiście legalnie na terenie całego kraju. Mimo to nie lubi przebywać w jednym miejscu.

Tylko ten wyjątkowy osobnik mógł pozwolić sobie na przemierzanie całego świata w poszukiwaniu tego, co nieznane. Belgijskie stada, Brazylijskie formacje, chińskie zgrupowania,  Francja, Holandia, Indie, Meksyk, Niemcy czy Włochy – to właśnie tam zdobywał doświadczenie, którym może się teraz dzielić z mniej inteligentniejszą częścią osobników gatunku artistikus.

Jest on ssakiem bardzo specyficznym.  Młode po dziś dzień czerpią z niego przykład. Na zajęciach z przetrwania (czytaj: narysuj cokolwiek i przeżyj korektę) inspirują się jego twórczością, co nie zawsze przynosi oczekiwane efekty.

Mimo to szukające wewnętrznego ja artistikusy nie zniechęcają się chodzeniem do wspaniałej placówki przy Rzemieślniczej 6, bowiem zawsze mają wsparcie ze strony innych pokoleń. Mogą liczyć na pomoc i wymianę wrażeń.

[…] Nic nie może trwać wiecznie, nawet martwa skręcona z metalowych części , albowiem zawsze znajdzie się nieposłuszny osobnik, który  poruszy i ją rozwali. Młode artistikusy już się takie rodzą, trochę potem się uczą…  jakiś dziwnych rzeczy, dorastają , żyją i schodzą z tego świata, tam gdzieś, gdzie jest naprawdę dobrze.

TADEUSZUS KULISIEWICZUS to przywódca plastycznej gromady, którą trzyma i trzymał będzie – wszystkich kaliskich artistikusów –  jeszcze przez długie lata. Mimo, że od jego urodzin minęło już 118 lat, młode o nim pamiętają i są mu oddane. Co roku czczą jego ssakowość, celebrując hucznymi  zabawami, densami i innymi artystycznymi hulańcami, bo…

– W naszym kaliskim Liceum Plastycznym,
Gdzie magia sztuki i wzorców antycznych,
Są pewni ludzie, artystów szajka,
Dla których sztuka to istna bajka?

[…]

– Jakie to było genialne! Czekaj, to  jeszcze nie koniec!

Zatem, do dzieła! Właśnie dziś obchodzimy to magiczne święto patrona wszystkich artistikusów. Taka okazja zdarzy się dopiero za rok. Kończmy nasz program. Dziękuję za uwagę i do zobaczenia. 

Opracowanie wersji polskiej: Telewizja Kulisiewiczowska

Udźwiękowienie: Sylwek Banaszak, Filip Wolny

Kierownik produkcji: Jagoda Kopij

Zdjęcia: Magda Szuleta

Tekst: Marcin Adamski i Tomek Ziółkowski

Czytała:  Patrycja Matłoka

W rolach głównych:

Marcin, Julka i Madzia i Ola,

2 Klaudie, 3 Patrycje oraz Nikola.

Oliwie, Ola, Justyna

i Marta, i Zuzia, i Karolina.

2 Anity, 2 Wiktorie, Paulinka,

Jagoda, Weronika i Malwinka

Tomek, Karolina, Emilka…

A nad wszystkim czuwała ręka Garcinka

 

Email will not be published

Website example

Your Comment:

Archiwa